Jaki będzie najlepszy projektor na potrzeby domowe?

Projektory multimedialne zdobywają coraz większą popularność. W domach używamy ich zwykle jako zamiennik zestawu do kina domowego. Projektory umożliwiają bowiem wyświetlanie obrazu o przekątnej znacznie większej niż wiele typowych telewizorów. Często bywają też podłączane do konsoli, dzięki czemu gracze mogą cieszyć się nową jakością rozrywki.

Rodzaje projektorów multimedialnych

W sklepach z artykułami RTV znajdziemy co najmniej kilka rodzajów projektów. Najpopularniejsze to rzutniki DLP, LCD, LCOS, CRT i Light valve.

Projektory wyposażone w procesory DLP dają obraz o wysokim kontraście i dobrym odwzorowaniu czerni, płynny. Minusem tych urządzeń jest jednak dość niska żywotność lamp, które wymienia się co 2000 – 8000 godzin.

Rzutniki LCD są tańsze niż DLP, jednak w ramach tej kategorii znajdziemy produkty o dość zróżnicowanej cenie. Tańsze mają nieco gorszy kontrast, w przypadku droższych głębia koloru i jakość obrazów jest już znacznie lepszy. Odwzorowanie czerni nadal jest słabsze, niż w przypadku projektorów DLP. Najpopularniejsze rzutniki tego typu produkuje firma Panasonic.

Rzutniki LCOS łączą technologie DCP i LCD, w wyniku czego jakość obrazu jest bardzo dobra, a rozdzielczość wysoka. Niestety, cena tych urządzeń jest wciąż bardzo wysoka. Jeszcze wyższa półka cenowa to projektory CRT i Light valve, jednak rzadko kiedy są one stosowane w domach – po pierwsze ze względu na cenę, po drugie – ich wagę, po trzecie – są one rzadko spotykane i trudnodostępne.

Parametry projektorów – na co zwracać uwagę?

Większość projektorów multimedialnych opisana jest parametrami, takimi jak rozdzielczość, jasność, kontrast, przekątna. Co one oznaczają, na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Im większa rozdzielczość obrazu, tym lepiej. Idealnie jeśli rzutnik posiada rozdzielczość Full HD, czyli 1920 x 1080 pikseli. Modele 4K są zwykle poza zasięgiem finansowym przeciętnej osoby kupującej to urządzenie do domu.

W przypadku kontrastu wyższa wartość znowu oznacza lepszą jakość obrazu. Standardem obecnie jest kontrast 2000:1, nie warto decydować się na niższe wartości.

Podobnie jest w przypadku przekątnej – im większa, tym lepiej. Nie należy jednak zapominać o tym, że duża przekątna wymaga równie dużych pomieszczeń. Warto wziąć to pod uwagę, zanim zdecydujemy się na konkretne urządzenie.