Przygotuj siebie i innych na remont

Przebudowa kuchni lub łazienki, tworzenie dodatkowych przestrzeni, ścian czy ich burzenie to wszystkie prace, które wykraczają daleko poza poziom umiejętności większości właścicieli domów. Budowa domu to nie jest ale remonty również wymagają umiejętności i doświadczenia.
Jeśli kiedykolwiek przeżyłeś trudny projekt „zrób to sam”, znalezienie wykonawcy może dać ci poczucie ulgi, ponieważ wyobrażasz sobie, że mówisz wykonawcy, co chcesz zrobić u siebie w domu lub czego wymaga Twoje mieszkanie a następnie on po prostu to wykonuje. Ty zaś cieszysz się z efektów.

Podczas gdy Twoja praca fizyczna będzie minimalna, wiąże się to jednak z innym rodzajem pracy: przygotowywaniem się, przygotowywaniem domu i kontaktowanie się z kontrahentem.

Zostać czy wynieść się?

Termin budowy zależnie od wymagań wynosi od kilku dni do nawet kilku tygodni.
Teraz czas na podjęcie decyzji: czy jesteś gotowy mieszkać w kurzu, otoczony materiałami budowlanymi i różnorakimi sprzętami czy raczej chcesz wysypiać się w komfortowych warunkach i mieć miejsce do spokojnego przeczytania książki lub obejrzenia programu telewizyjnego? Zawsze możesz na ten czas przenieść się do rodziny/znajomego i jedynie nadzorować wynajętych fachowców oraz postępy. Niektórzy takie remonty generalne wykorzystują do wakacji w najodleglejszych zakątkach nie tylko kraju ale i kontynentu. Czy to dobry pomysł? Uważaj jednak gdyż jeśli nie masz w pełni poinformowanego przyjaciela lub krewnego, który jest gotów nadzorować twój remont podczas wypoczynku, nie jest to najlepszy pomysł aby budowlańców zostawiać samych sobie.

Nawet w naszym wirtualnym, połączonym wieloma komunikatorami świecie nic nie może się równać z patrzeniem na żywo i dotykaniem trwających renowacji w „realu” lub osobistą rozmową z kontrahentem.

Przygotuj najmłodszych domowników

W zależności od twojego dziecka będzie ono podekscytowane lub zmartwione perspektywą znacznych ulepszeń w domu i chwilową nową i nie do końca komfotową sytuacją.

Dzieci, które są jeszcze dość małe rzadko zwracają taką uwagę na sprzęt budowlany, który wdziera się na ich podwórko lub kiedy robotnicy rozbijają ściany. Niektóre dzieci uważają ten proces za niepokojący, ponieważ czują, że ich świat zmienia się i wcale im się to nie podoba… Inni są tak pochłonięci emocjami związanymi z tą działalnością, że niewiele więcej ma dla nich znaczenie.

W każdym razie porozmawiaj z dziećmi przed rozpoczęciem projektu, opisując ogólnie proces i podkreślając, że chodzi tu o pozytywny wynik końcowy – nowy basen, dodatek, większy salon, nowe podłogi – a nie o zniszczenie. Dziecko będzie przygotowane i nie poczuje się tak bardzo zdezorientowane widząc bałagan, obcych ludzi plątających się po domu i słysząc dużo hałasu.
Relacje sąsiedzkie i społeczne

Zadbaj o relacje sąsiedzkie

Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, prawdopodobnie nie jesteś zobowiązany do uzyskania zgody od sąsiadów na projekt. Wyjątkiem są projekty przebudowy dotykające linii nieruchomości, takie jak ogrodzenia.
Jeśli mieszkasz w domach wielorodzinnych czy chociażby w bloku sprawa ma się już inaczej. Jest prawie pewne, że będziesz potrzebował zatwierdzenia dla projektów obejmujących (wspólne) ściany. Jako gest dobrej woli powinieneś porozmawiać z sąsiadami, informując ich o nadchodzących planach. Gdy remontujesz mieszkanie w bloku musisz zawiadomić o tym spółdzielnię, dobrze jest też uprzedzić sąsiadów o możliwych utrudnieniach jak hałas.