Jak zaprojektować ogród przydomowy?

Przestrzeń, która dysponujemy wokół domu można zaaranżować w dowolny, wymarzony sposób. Nawet na niewielkich obszarach można stworzyć piękne miejsce wypoczynku, uprawiać własne warzywa czy zioła. Jak wszystkie prace najlepiej rozpocząć od dobrego planu. Tak w tym wypadku projektowania ogrodu ta metoda się sprawdzi. Początkowo dobrze jest zrobić rysunek działki uwzględniający wszelkie nasadzenia oraz stałe elementy. Warto również oszacować wstępne koszty inwestycji.

 

Przy doborze roślinności należy wziąć pod uwagę rodzaj gleby, nasłonecznienie oraz poziom wód gruntowych. Jeśli jest taka możliwość. Miejsce przeznaczone na ogród warto zaplanować jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu. Wówczas można wykorzystać ziemie z wykopów. Odpowiednie, równe podłoże jest bardzo istotne.
Ogród miejski jest najczęściej jest położony pomiędzy budynkami i krzewami. Ze względu na swoją specyfikę powinna go cechować prostota. Rośliny doniczkowe oraz niewielkie zadaszenie stworzą przytulny nastrój. Warto również zadbać o to, aby spróbować optycznie powiększyć taki ogród. Ciekawe możliwości zaprojektowania niewielkich przestrzeni ogrodów miejskich stwarza nowoczesna architektura oraz szeroki wybór roślin nadających się również do uprawy na niewielkich przestrzeniach, donicach czy skrzynkach. Trudność w projektowaniu tego typu ogródków stwarza fakt, że na niewielkich przestrzeniach łatwo dostrzec niedoskonałości. Dlatego w tym przypadku sprawdza się zasada im mniej tym lepiej. Aby uniknąć zabałaganionej koncepcji roślinnej lepiej zdecydować się na stworzenie zielonego kącika I dla kontrastu zdecydować się na ciekawie wyglądające, niewielkie drzewko czy krzew. Z drugiej strony małe ogródki przydomowe mają też swoje zalety. Niewielkim nakładem można zagospodarować przestrzeń ciekawymi, szlachetnymi odmianami roślin. Bliskość domu sprawia, że można wybrać nawet ciepłolubne rośliny egzotyczne, które zimą trafią do mieszkania.
Ogrody na terenach podmiejskich i wiejskich mają zazwyczaj większą powierzchnię. Jest w nim miejsce na uprawę warzyw, rekreację oraz kącik dla dzieci. Planując ogród należy uwzględnić również jego położenie względem budynku. Zazwyczaj cześć ogrodu znajdująca się od frontu budynku, przeznaczona jest na rabaty, krzewy, drzewa. Stanowiące element upiększający. Ogródki warzywne zazwyczaj zlokalizowane są w tylnej części budynku.

 

Projektując przestrzeń wokół domu należy się zastanowić jak ta przestrzeń będzie użytkowania. Przed posadzeniem drzew i krzewów należy wydzielić miejsce na uprawę warzyw i ziół oraz przestrzeń do rekreacji.
Przy planowaniu ogrodu kluczową rolę odgrywa koncepcja, która należy konsekwentnie realizować. Miejsce jeszcze nie zagospodarowane warto obsiać trawą. Będą wyglądały estetycznie.
Ważne są również preferencje rodziny. Ogrody, z których będą korzystać dzieci będą miały więcej przestrzeni do zabawy. Osoby starsze na pewno wykorzystają więcej terenu na uprawę warzyw i ziół. Znaczące jest również, aby ogródki uprawne znajdowały się bliżej kuchni, zaś place zabaw – w zasięgu wzroku rodziców.
Ogród wygląda naprawdę pięknie gdy ma zadbany trawnik, pięknie przystrzyżone krzewy oraz rosną w nich drzewa. W zależności od sposobu zagospodarowania terenu udostępniło się kilka stylów aranżacji ogrodów.
Nowoczesny ogród charakteryzuje uporządkowanie i minimalizm. Charakterystyczne dla tego stylu są równe linie chodników i ścieżek, geometrycznie przycięte krzewy i drzewa, rośliny idealnie komponujące się z takimi materiałami jak naturalny kamień, drewno metal czy szkło. Roślinami wpisującymi się w styl nowoczesny są: bukszpan wiecznie zielony, kępy bambusa, sosny w formie bonsai czy magnolie. Doskonale pasują wszelkiego rodzaju trawy ozdobne, różnego rodzaju zioła czy pnącza takie jak bluszcz.

 

Przeciwieństwem stylu nowoczesnego jest styl angielski. Cechują go swobodne rozwiązania, naturalność i romantyczne akcenty. Chcąc urządzić ogród w angielskim stylu należy postawić na róże. Sprawdzi się również bluszcz pospolity, nagietki lekarskie, wieloletnie hortensje, hibiskusy oraz piwonie. W stylu angielskim nie może zabraknąć również obiektów małej architektury.
Interesującym rozwiązaniem jest również coraz popularniejsze w Polsce styl japoński. Styl ten charakteryzuje się prostotą i elegancją. W stylu japońskim w Polsce można wykorzystać m.in. takie rośliny jak: sosny japońskie, wiśnie, śliwy czy świerki. Barwne krzewy takie jak: bez, piwonie czy kalie będą ciekawie wyróżniać się na tle zielonych roślin.
Często spotykanym sposobem zagospodarowania ogród jest styl rustykalny(wiejski). Charakteryzuje się dużą swobodą aranżacji. Odnajdą w nim swoje miejsce jaśminowce, róże, słoneczniki, nasturcje, maciejki czy drzewa owocowe (jabłonie, śliwy).
Wybór oczekiwanego stylu może być pomocny przy zagospodarowaniu przestrzeni, doborze roślinności. Jednak należy pamiętać, że przestrzeń wokół domu powinna przede wszystkich spełniać oczekiwania domowników. A przytoczone style służyć jako inspiracja do stworzenia własnego, prywatnego raju