- Przeprowadzki - przewodnik po bezstresowym Nowym Początku
- Przeprowadzki międzymiastowe do Warszawy: Koszty, organizacja i praktyczne wskazówki
- Jak technologia smart home może zmienić Twój dom?
- Jak skutecznie zaprojektować systemy przeciwpożarowe?
- Komponenty do Zgrzewarek: Od Projektowania do Aplikacji
Kupno a wynajem
Wynajmować czy kupować? To poważna decyzja, szczególnie dla młodych osób, które dopiero rozpoczynają dorosłe, wspólne życie, rozpoczynają karierę i kształtują swój długoterminowy plan finansowy. Badania pokazują że w miastach nawet 85% młodych dorosłych w wieku od 18 do 34 lat to najemcy, ale to nie znaczy, że wybierają tę opcję z radością.. Wielu niestety zaczynając dopiero swoje kariery nie ma możliwości wzięcia kredytu. A miłość nie czeka i młode pary chcą jak najszybciej ze sobą mieszkać i dzielić ze sobą każdy dzień. Ślub jest uważany jako taka granica, która tym bardziej uprawnia do wspólnego wynajęcia czy kupna mieszkania.
Koszty utrzymania i wybór rynku
Koszt jest oczywistym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji o wynajmie lub zakupie. Ważne jest jednak, aby mieć dobrze i jasno nakreślony obraz sytuacji finansowej między tymi dwoma opcjami. Zawsze jest punkt zwrotny, kiedy koszt zakupu będzie bardziej korzystny niż wynajem, ale istnieją pewne czynniki, które wpływają na to, co i kiedy kupujący kupią.
Oprócz ceny zakupu nieruchomości, potencjalni nabywcy niezależnie od wieku, powinni również wziąć pod uwagę takie kwestie, jak zaliczka, opłaty spółdzielcze, ubezpieczenie, media i utrzymanie. Koszty te mogą się znacznie różnić w zależności od rodzaju nieruchomości, którą chcesz kupić.
Twój wybór co do określonego rynku również ma znaczenie. W niektórych miastach może być niewielka różnica między stawkami czynszu a spłatą kredytu hipotecznego. Jak powszechnie wiadomo duże miasta, w których jest wiele opcji rozwoju, zdobycia dobrze płatnej pracy a średnia wieku coraz bardziej maleje ze względu na liczne osiedlanie się młodych osób w tym miejscu, rządzą się swoimi prawami i swoimi cenami. Kupno mieszkania w większym mieście wiąże się automatycznie z wyższą ceną.
Plan długoterminowy
Oprócz kosztów młode osoby powinny zastanowić się, dokąd może podążać ich ścieżka kariery, rozważając przejście z wynajmu na zakup. Często spotyka się młodszych nabywców, którzy nie są pewni, gdzie będą robić karierę za trzy do pięciu lat. Częstym kompromisem jest zakup mieszkania, które można wynająć, jeśli ich praca poprowadzi ich w innym kierunku lub do innego miasta.
Twoja trajektoria kariery ma ogromny wpływ na decyzję dotyczącą wynajmu lub zakupu. Jednym z najważniejszych czynników jest wpływ zmiany kariery na Twoje dochody. Dom czy mieszkanie wymaga ogromnego zaangażowania finansowego, a jeśli twoje dochody będą ulegać wahaniom w ciągu najbliższych trzech do pięciu lat, zakup może nie być idealny.
Jeśli wiesz, że pozostaniesz w obecnej lokalizacji przez co najmniej trzy lata, kupowanie może być tego warte. Ale musisz spojrzeć na różne scenariusze. W grę wchodzi także założenie rodziny. Bądźmy szczerzy jeśli jesteś singlem i nie masz natychmiastowych planów założenia rodziny, kupowanie może wcale nie być Twoim priorytetem. Jeśli natomiast wyobrażasz sobie małżonka i dzieci na zdjęciu – lub masz już rodzinę – posiadanie domu czy mieszkania już zakupionego może zapewnić większe bezpieczeństwo i stabilność.