Do czego służy wkrętarka?

Wkrętarka akumulatorowa jest jednym z najbardziej uniwersalnych narzędzi, nie tylko dla niedzielnych majsterkowiczów do domowego wykonywania projektów typu DIY (ang. Do It Yourself- Zrób to sam), ale też dla wielu profesjonalistów, którzy wykorzystują ten sprzęt min. na budowa ch, różnego rodzaju fabrykach i zakładach, jak również w pomniejszych warsztatach, do pracy zarobkowej.

Wkrętarka łączy możliwości wiertarki, tj. możliwość wykonywania otworów, oraz umożliwia łączenie elementów z różnych materiałów np. za pomocą wkrętów. Dodatkowo może znacznie przyspieszyć montaż/demontaż śrub i nakrętek np. przy składaniu mebli. Z pewnością praca pójdzie znacznie szybciej, niż przy użyciu ręcznych narzędzi (bynajmniej nie oznacza to, że należy się pozbyć swoich śrubokrętów, nic z tych rzeczy).

Wachlarz możliwych zastosowań wkrętarki zależy od wybranego modelu (np. funkcja udaru umożliwi wiercenie w betonie, większa liczba “niutonometrów” pozwoli wkręcać dłuższe wkręty o większej średnicy przy pracach stolarskich/ciesielskich), jak również od wyposażenia dodatkowego, w które warto się zaopatrzyć i umieścić w walizce razem z wkrętarką. Będą to min. wiertła o różnych średnicach i przeznaczeniu do różnych materiałów, bity i nasadki do prac wymagających użycia wkrętów i śrub oraz różnego rodzaju akcesoria np. nasadki kątowe, przedłużki do trudniej dostępnych miejsc, wiertła koronowe/otwornice pozwalające nieco “oszukać” największą dostępną średnicę standardowych wierteł, które są obsługiwane przez uchwyt wkrętarki (najczęściej jest to 10 mm).
W pracach związanych z renowacją powierzchni z pewnością znajdzie zastosowanie osprzęt ścierny, czyli wszelkiego rodzaju szczotki druciane, przystawki umożliwiające montaż papieru ściernego różnej gradacji, polerki itp.
Zakup tych wszystkich dóbr może wiązać się z dość znacznym wydatkiem, dlatego należy zastanowić się nad potrzebami i tym, do czego najczęściej wkrętarka będzie potrzebna. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zakupy rozłożyć na etapy.

Podsumowując, wkrętarka jest sprzętem o szerokiej gamie możliwości, który może znacznie ułatwić i przyspieszyć różne prace techniczne. Wielu fachowców jak i amatorów nie wyobraża sobie pracy bez tego narzędzia.