Więcej radości z domowej roślinności

Zadbane i zdrowe rośliny doniczkowe mogą być prawdziwą ozdobą każdego wnętrza. Kwiaty wnoszą do naszych domów nie tylko walory estetyczne, ale także zdrowotne. Niektóre gatunki roślin (vide skrzydłokwiat) przyczyniają się do poprawy jakości powietrza, którym oddychamy na co dzień. Nie wystarczy jednak kupienie kilku gatunków kwiatów i przypadkowe rozlokowanie ich w różnych miejscach naszego mieszkania, biura lub domu.

 

Ważniejsza będzie odpowiednia i systematyczna pielęgnacja. Nie każdy ma dobrą rękę do kwiatów. Wiele osób zapomina o podlewaniu, nawożeniu i przesadzaniu kwiatów domowych. Może to doprowadzić do wysychania końcówek liści, całych pędów, a w skrajnych przypadkach obumierania roślin. Niektóre gatunki potrzebują bardziej nasłonecznionych miejsc, a inne wręcz przeciwnie. Każdemu przyda się kilka praktycznych porad na temat pielęgnacji kwiatów. Wcale nie musimy ganiać po sklepach, aby zaopatrzyć się w nawóz. Można wykonać go samodzielnie z produktów, które każdy posiada w domu. Naturalny wywar do podlewania można przygotować ze skórki od banana.

 

Najpierw siekamy skórkę w kostkę, a następnie zalewamy ją gorącą wodą i odstawiamy na 24 godziny. Po tym czasie odcedzamy wywar i podlewamy nim kwiaty. Przydatne mogą być też skorupki od jajek. Po rozdrobnieniu, rozsypujemy je w doniczce i gotowe. Jako nawóz można też wykorzystać fusy od herbaty. Zapominalscy mogą w prosty sposób wykonać automatyczną podlewaczkę. Wystarczy mała plastikowa buteleczka po wodzie mineralnej. Gwoździkiem i młotkiem dziurawimy nakrętkę, napełniamy butelkę wodą, zakręcamy i umieszczamy do góry dnem w doniczce. Woda powolutku będzie się sączyła do ziemi. Niektóre kwiaty preferują bardzo wilgotne środowisko. Jeśli nie mamy pod ręką profesjonalnego nawilżacza, można rozsypać na tacce trochę kamieni, a następnie zalać je odrobiną wody. Na takiej kamiennej podstawce ustawiamy kwiaty lubiące wilgoć. W ostatnim czasie bardzo popularną ozdobą stał się tzw. las w butelce. Przy odrobinie szczęścia można kupić w sieci bardzo efektownie wyglądające i cieszące oko instalacje po okazyjnej cenie. Z pewnością przysporzą one uroku i charakteru każdemu wnętrzu.