Wybieramy projekt domu

Podstawą pięknego domu jest dobry projekt. Dlatego zanim wybierzemy biuro architektoniczne, sprawdźmy o nim opinie, albo popytajmy wśród znajomych o coś godnego polecenia. Utalentowany architekt z ciekawą wizją to gwarancja zadowolenia z projektu. W sprzedaży są także gotowe projekty budowlane – w ich przypadku można sprawdzić, jakie są opinie dotyczące konkretnego, wybranego przez nas projektu. Jakie gotowe plany są najczęściej wybierane?

Domy parterowe czy piętrowe

Od niedawna preferowane są domy niskie, parterowe oraz rozłożyste. Nieraz powierzchnia działki narzuca jednak zastosowanie projektu piętrowego, z poddaszem. Wówczas powinniśmy zwrócić uwagę, jaka jest wysokość ścian – musi ona być duża, dlatego że wtedy powierzchnia użytkowa poddasza wzrasta nawet do 40%. W innym przypadku może stać się konieczne podnoszenie dachu, co jak wiadomo generuje koszty i nie zawsze zgadza się z planami miejscowych urzędów.

Dom duży czy mały?

Jeszcze jedna kwestia ważna podczas wyboru projektu domu to jego wielkość. Należy zwrócić uwagę na to, by w domu było jak najmniej przedpokoi, korytarzy, a więcej powierzchni do użytku, przez co nawet mniejsze pomieszczenia wydają się mniej ciasne. Przyjęło się, że dla typowych rodzin wystarczyć może dom o powierzchni między 130 a 160 metrów kwadratowych i na tego typu propozycjach najczęściej skupiają się kupujący – zbyt duża powierzchnia będzie tylko generować dodatkowe koszty.

Profesjonalni wykonawcy

Jeśli mamy już swój idealny projekt domu, zadbajmy, aby nie zepsuli go wykonawcy… Dlatego też wybierzmy polecaną ekipę budowlaną i najlepiej na bieżąco nadzorujmy jej poczynania. Dzięki temu unikniemy nieporozumień i rozczarowania.